2017 február – borversenyek (Királyfiakarcsa, Pered, Csallóközkürt, Dunaszerdahely, Felsőjányok
Visszatérve amatőr borászaink tevékenységére, az év eleje a borversenyek kezdetének időszaka is egyben.
Február 18-án Királyfiakarcsa adott otthont – immár XV. alkalommal a már hagyománnyá váló borversenynek, amit a Petőfi Baráti Társulás rendezett meg. Szép számú – kb. 30-35 borminta várt a megmérettetésre, melyek között mindhárom bortípus képviseltette magát-vagyis fehér, rose és vörösborok versengtek egymással.
A zsűri szerepét 5 tagú szakembergárda töltötte be, de a közönség-vendégek is értékeltek.
Kb. 50-60 vendég tisztelte meg jelenlétével a rendezvényt, melyet a kitűnő borok mellett finom falatok is élvezetessé tettek. Talán a jövőt illetően nem ártana megfontolni, hogy az egyes bortípusok versenyében ne csak azok legyenek értékelve, akik az első három helyezés valamelyikét megszerezték, hanem mindazok is, akik elérték azt a pontszámot, hogy arany, ezüst vagy bronzminősítést nyertek.
Rá egy hétre a galántai járásbeli nagyközség Pered várta a szélesebb térség borászait, borkedvelőit ebben az esetben már a XVI. alkalommal. A fő szervező képviseletét a Viniper bortársaság töltötte be karöltve a Csemadok helyi szervezetével.
Ez a rendezvény a színvonalat tekintve a jelentősebb borászati rendezvények sorába tartozik, mert nemcsak 16 év, de ezzel együtt rengeteg szakmai, szervezési, szórakoztatói, kulináris élvezeteket is felsorakoztatott azok számára, akik jelenlétükkel, boraikkal megtisztelték ezt a bor előtti tisztelgést.
Több mint 241 minta várt az ítészekre, ezért az elképzelhetetlen volt, hogy egy – egy zsűritag, vagy a közönség 241 mintát kóstoljon meg. Ebből kifolyólag a szakember gárdát is több részre osztották, valamint a közönség is A,B,C,D csoportokra volt felosztva. Ennek ellenére is volt mit tenni nemcsak a szakember zsűrinek, de a közönség zsűrinek is. Volt mit tenni a kiszolgáló személyzet csinosabbnál csinosabb fiatal lányainak is a borok felkínálása során és azoknak a hölgyeknek is, akik a „semlegesítő” falatokat – borkorcsolyát felszolgáltak.
A jó hangulatról kulturális betétek sora gondoskodott- a 2 tagú Bonus zenekar, akik a talpalávalót biztosítottak, valamint a helyi Csemadok citerazenekara kápráztatta el tudásával a közönséget. A rendezvény fő védnöke Pered község polgármestere Borsányi úr volt, aki köszöntőjében méltatta és további sikerekre buzdította a szervezőket, borászokat. További rangot biztosított az eseménynek a helyi római katolikus egyház plébánosának köszöntője és áldása a borokra és a résztvevőkre.
A kiértékelés időigényes folyamatát vacsora és tánc töltötték ki, amikor a hangulat egyre inkább a tetőfokára hágott.
Majd következett a kiértékelés hosszú folyamata, mert nagyon sok díj, serleg, elismerés, diploma került kiosztásra. A VIVAT VINUM bortársaságunkat 4-en képviseltük: Méhes János, Kovács László, Mészáros Dénes és Borbély József. Elégedetten távoztunk, mert boraink ebben a nagy konkurenciában is helyt álltak és ezüstérmes értékeléseket kaptunk. Az est csúcsát és izgalmát a tombolahúzás koronázta meg, mert nagyon sok és értékes díj várt a szerencséskezűekre, többnyire borászati kellékek, eszközök nagyon is hasznos, praktikus tárgyak formájában. Már jócskán elmúlt 2 óra, mikor elégedetten távoztunk azzal, hogy egy év múlva ismét eljövünk.
A borversenyek sorában a következő állomás ismét „hazai” földön történt április 1-jén Csallóközkürtön az ottani borbarátok asztaltársasága rendezésében. Itt, április 1-én 5. évéhez érkezett a borok ünnepe, mustrája. Hangulatos fúvós és hagyományos zenekarok váltották egymást a faluház előtti téren, mintegy jókedvet élesztve az érkezők számára. Ezt a látványos fogadást csak még inkább emelte a borlovagok népes táborának kosztümös bevonulása, majd itt is elkezdődött a borok versenye. Hárman- Méhes János, Kovács László és Borbély József vettünk részt ezúttal is. Ez a nap is – mint mindig tisztelgés volt az isteni eredetű nedűk előtt. Innen sem távoztunk üres kézzel, ami egyre inkább növelte bennünk azt meggyőződést, hogy helyes úton járunk, amikor a többszörös megmérettetések is visszaigazolják munkánk színvonalát.
Lassan elérkeztünk a borversenyek csallóközi eseményeinek csúcspontjához a 2 évente megrendezésre kerülő nemzetközi borverseny a MUN-DUS 2017 régóta várva várt időpontjához.
Ezt a versenyt 1982-ben indították útjára a lelkes szervezők Bartalos Gyula vezetésével a Csallóközben. A történet egy igazi SIKERTÖRTÉNETNEK nevezhető, mert az első évben csupán 68 borminta versenyzett, melyből 52 cuvee volt. Ez mindent elárul az akkori állapotokról. Jelenlegi versenyen – 2017-ben összesen 626 bormintát értékelt a 94 tagú népes degusztátor csapat nemzetközi részvétellel 10 országból. Az eredmények önmagukért beszélnek. Az esemény rangját mi sem emeli jobban, mint a 3 napig tartó rendezvény-többszázas látogatottsággal,kulturális és kulináris desztinációval, felejthetetlen élményekkel fűszerezve. Mi is ismét hárman- akárcsak korábban, beneveztünk, mert ez a megmérettetés már igazán rangot adott. Borbély József 2015-os Vörös Cuvee-je 82 ponttal bronzérmet jelentett a termelőnek. Kovács László és Méhes János borai bronzérmes értékelést kaptak.
A versenyek sorát május 6-án végül Felsőjányok zárta le, ahol Figura Béla első alkalommal tett próbálkozást e nemes foglalkozás és kultúra népszerűsítésére. Itt természetesen a merítés kicsi volt, de nem is ez a fontos, hanem a szándék, hogy hagyományt teremtsünk. Figura úr egyébként már régóta népszerűsíti Felső-Csallóközben a borkultúrát vinotékájában, ahol főleg Balaton környéki borászok borait népszerűsíti borvacsorák keretein belül.